Medžioklinių ir ypatingų peilių meistras

Gamyba

Iki pilno peilio dalių be jau paminėtų medžiagų trūksta pirštų atramos, tarpinių, figūrinių kniedžių  ir buoželės.


Pirštų atramos yra kelių rūšių jie gali būti lygus ir gali būti peiliams skirtiems stipriam dūrimui. Tokios atramos turi išlenkimą pirštams atsimušti. Jeigu stipriai duriant peilio rankena netyčia išslystu iš rankos, priekinis pirštų atrama apsaugotų delną nuo stipraus persipjovimo. Tokius peilius naudoja medžiotojai. Tokiais peiliais galima labiau pasitikėti.


Pirštų atramos gali būti padarytas iš stabilizuoto kaulo, rago ar medžio, tačiau paty
s populiariausi yra metaliniai. Naudojant peilį, ta vieta dažniausiai turi kontaktą su pjaunamuoju daiktu ir lentele.  Metalinės pirštų atramos gali būti išlietos tam tikrose formose. Jie būna grąžūs, su įvairiais išraižymais ar įdubimais.

 

Pirštų atramas galima pasidaryti rankiniu būdu. Tavo pagamintos pirštų atramos būna visiškai vienetinis produktas. Tačiau padaryti pirštų atramą užtrunka pakankamai daug laiko ir būtinai reikia turėti įrankių ir staklyčių kurių buityje niekada nenaudojame.

Medziotojo peilis
Medžiotojo peilis

Tarpinės gali buti tekstūrinio tipo turinčios šiokios tokios išsiplėtimo funkcijos, taip pat  raginiai, kauliniai. Patys populiariausi yra perdirbto akmens intarpėliai. Perdirbto akmens intarpėliai daugiausiai suteikia grožio. Perdirbtas akmuo visada būna panašus į  brangakmenius. Būna turkio, malachito, obsidiano, rodonito, lazurito, onykso brangakmenių kopijos, taip pat gintarinė, koralinė ir kitos kopijos. Perdirbto akmenėlio spalvos yra tokios pačios kaip ir originaliu brangakmenių. Kiti akmenėliai būna ivairiausių spalvų ir atspalvių. Sujungiant akmeninę dalį su medine peilio dalimi, labai svarbu suderinti medžio ir akmenėlio spalvas, peiliui tai suteikia didelio jaukumo ir grožio.

Figūrinės kniedės tai grožio elementas, dedamas i kaulines arba medines  rankenas, jos būna apvalios nuo 3 iki 6 mm skersmens su tam tikrais smulkiais metaliniais vamzdeliais, kurie būna sujungiami tam tikros spalvos klijais.  Dėl to figūrinės kniedės įgauna tam tikrus ornamentus ir būsimasis peilis jau įgauna grožio.

Peilio rankenos gale dar galima uždėti metalinė, raginę, kaulinė buoželę. Tai  grožio elementas kuris jokios funkcijos neatlieka. Jeigu peilio rankena yra odinė metalinė buoželė yra būtina, kad peilio rankena būtu stipri. Tai geležtės ir rankenas sujungiamasis elementas. Pačios gražiausios yra išlietos buoželės turinčios įvairių gyvūnų galvų atvaizdus.

 

Peiliui medžiagas jau išsirinkome. Tačiau peilį reikia suformuoti, apdirbti bei sutepti. Būtinos šlifavimo staklės su 80- 1200 rupumo popieriumi. Reikia turėti dremeliuką su smulkiais blizginimo priedais skirtais blizginti ragines , medines, metalines dalis. Dremeliuko pagalba visada galima nublizginti sunkiausiai pasiekimas peilio vietas. Toliau rankena yra įtepiama aliejais ar kitokiais preparatais.

Pagaminti paprastesnį peilį užtrunka apie 3-4 savaites.


Atliekami darbai:

Zvejo peilis
Žvejo peilis

1. Geležtė turi tiksliai papulti į pirštų atmušimą
2. Rankenoje padaroma išpjova i kurią bus įstatoma geležtė. Vienam rankenos gale darome apvalę, o kitame ovalo formos išpjovą. Pieštuku ant rankenos išorės pažymime kiaurymės vietą.
3. Jeigu planuojama įdėti intarpėlį, rankena labai tiksliai perpjaunama. Šlifuoti perpjautos dalies nebegalima.
4. Akmenėlyje padarome reikiamo dydžio išpjovą.
5. Kad būsimo peilio rankena nepraslystu, priekinė rankenos dalis turi būti įleidžiama į priekinę pirštų atramą. Kai pirštų atrama būna ovalo  formos, tiksliai sujungti rankena su pirštų atrama yra pakankamai sunku. Pirštų atrama ir rankenos sujungiamoji dalis  būtinai turi turėti statų kampą, kitaip peilis bus kreivas.

6. Toliau visos detalės yra suneriamos ir suklijuojamos. Klijavimo metu visos detalės  turi būti smarkiai suspaustos. Jeigu yra nors vienas  intarpėlis, yra atliekami du klijavimo etapai. Jeigu mūsų būsimas peilis turi ovalo formos priekinį pirštų atmušėją ir kelias tarpines tada geriau atlikti tris klijavimo etapus. Klijavimui naudojame  ilgai džiūstančius klijus ir klijuojame  ne trumpiau kaip 16 valandų.
7. Po klijavimo staklėmis formuojame rankeną. Po sėkmingo peilio formavimo staklėmis peilį pradedame šlifuoti rankomis.
8. Po formavimo, rankeną blizginame įvairiomis pastomis.
9. Po blizginimo rankeną pageidautina padengiame aliejumi.
10. Pačioje pabaigoje peilis yra pagalandamas.

Peilį mes jau pagaminome.